Piercinge merhaba!

Piercing nedir?

Piercing cildin altındaki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ve takı ya da iğne takılması yöntemiyle gerçekleştirilen bir vücut süsleme sanatıdır. Türkçe’de hızma, halka, küpe gibi isimleri olsa da dünya çapında İngilizce kökenli piercing kelimesi genel kabul görmüş durumdadır. Kişinin kendini ifade etme yöntemlerinin en eskilerinden biri olan beden süslemesinin bir türüdür.

Piercing Tarihi

İnsan tarih boyunca bedenini süslemek için çeşitli yöntemler kullanmış. İnsanlar ilkel dönemlerde güç gösterisi, av bereketi için şans muskası, rakibi korkutma ya da karşı cinse kendini beğendirme maksatlı farklı gayelerle kendi bedenlerini süslemiş. Kimi zaman acı verici ve korkutucu uygulamalar kullanmış kimi zaman basit ve hoş görünümlü. Takılar, dövmeler, aksesuarlar binlerce yıl boyunca değişip dönüşerek günümüze kadar geldi. İnsanlığın takı macerasında oldukça eski ve köklü bir yer edinen piercing de bunlardan birisi.

Yerleşik yaşam öncesi dönemlerden günümüze kadar dünyanın pek çok farklı bölgesinde insan toplulukları piercing kullanmışlardır. Bugün piercing olarak kullandığımız ürünlerin hepsi aslında benzer bir takı ailesinin üyesi. Küpeler, hızmalar, göğüs ya da dudak halkaları… Farklı dönemlerde farklı amaçlarla bedenlerine bu takıları işleyen insanlar kimi zaman cezalandırılmak, kimi zaman onurlandırılmak kimi zaman da etkileyici olmak için bunları uygulamışlar. 

Piercinglerin modern yaşamda yeniden popüler olması 70’lerin sonu ve 80’lerin başında ABD sokak kültürü ile bağlantılıdır. Batı toplumlarında “normal” ve “olağan” sayılan kulak memesine takılan küpelerin dışında vücudun farklı yerlerine de takılar takmaya başlayan kişiler toplumun muhafazakâr kesimlerinden de tepkiler almış. ABD’de protest kültürel dalgaların etkisi ile tüm dünyaya yayılmaya başlayan piercing kullanımı günden güne artmış durumdadır. Kullanımı arttıkça ilk çıktığı zamanlardaki marjinal etkisini gittikçe yitirmiş artık küpe gibi “normal” bulunmaya başlanmıştır.

Piercing materyalleri

İnsanın kendine ait en özel şeylerden biri olan bedenini kendini istediği gibi ifade edeceği halde süslemesi tamamen bireysel özgürlükler ile ilgili. Günümüzde “yeraltı” bir takı uygulaması olmaktan çıkmış olan piercing uygulamaları özel materyaller ve cihazlarla sıhhi ortamlarda profesyonel kişilerce uygulanmakta.

Piercing üretiminde kullanılan materyaller titanyum, implant çeliği, platin gibi farklı özel alaşımlı madenlerden elde edilir. Piercing uygun malzemeler kullanılmadığı ve profesyonel kişilerce yapılmadığı zamanlar ciddi yara ve iltihap problemleri yaratabildiği için halk arasında kaygı duyulan bir uygulamadır. Bunun sebebi ilk popüler olduğu dönemlerde kulaktan dolma bilgilerle, kötü şartlarda yapılmış uygulamaların kötü tahribatlar bırakması. Bu olumsuz deneyimler kulaktan kulağa yayılarak adeta bir şehir efsanesi yaratmış durumda. Günümüzde ise profesyonel dövme ve piercing salonları bulunmakta. Buralarda gerekli eğitim ve bilgileri almış deneyimli kişilerce piercing uygulamaları güvenle yapılabilmektedir.

Alternatif hediye ve takı seçeneği

Gençler arasındaki popülerliği her geçen gün artan piercingler geleneksel hediye ve takılara da iyi birer alternatif oluşturuyorlar. İlk akla gelen takılar olan kolye küpe yerine çeşitli tasarımları olan piercingler şahane bir hediye seçimi olacaktır.

Pİercing çeşit ve modelleri

Piercinglerin kullanım yerlerine göre değişen binlerce çeşit modelini bulabilirsiniz. Figürlü piercing modelleri ya da hareketli sallantılı piercing modelleri tercih edebilir ya da klasik halka piercing satın alabilirsiniz. Farklı taşlar ile süslenmiş piercingler de diğer bir seçeneğiniz olabilir. Son yıllarda metalik ve parlak renkler içeren piercingler de oldukça moda. 

Piercing uygulama yerleri

Piercingleri bu konunun profesyoneli olan kişiler yaptığı müddetçe bedeninizin hemen hemen her uzvuna taktırabilirsiniz. Kulak ve tragus piercingleri en yaygınlarındandır. Kaş piercingleri ve göbek piercingleri havalı ve şık bir görünüme bürünmenizi sağlayabilir. 

Göbek piercingi için de sallantılı veya klasik modeller kullanılmakta. Taşlı ve taşsız, altın, titanyum, gümüş görünümlü çeşit çeşit göbek piercing modeli özellikle yaz aylarında oldukça rağbet görüyor.

Hem erkek hem de kadınlar tarafından tercih edilen kaş piercingleri için de oldukça farklı renk seçeneği karşımıza çıkıyor. Gündelik giysileriniz ile uyumlu biçimde kombinleyebileceğiniz piercing modelleri, sizi bambaşka bir görünüme kavuşturabilir.

Piercing Fiyatları

Piercing fiyatları ürünlerin üretiminde tercih edilen malzeme ve özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermekte. Altın, titanyum ya da tıbbi çelik türüne göre ücretler farklı olmakta. Piercing modelinizde kullanılan süsleme taşlarının malzemesi de fiyatları etkilemekte. Kristal, zirkon ya da plastik alaşımlı oldukça geniş taş seçeneği bulunan fiyatlarda kullanılacak malzemeyi dikkate almanızı öneririz. Ancak piercing için uyumlu olmayan, alerji, iltihap gibi sağlık sorunları doğurabilecek standart dışı sertifikasız ürünleri almanızı kesinlikle önermiyoruz. Unutmayın hiçbir şey sağlığınızın maliyetini karşılayamaz.

Tattoobull Studio’dan sektör standartlarında birbirinden şık piercing modellerini satın alabilirsiniz. Tattobull’un sıhhi salon koşullarında deneyimli personeli tarafından piercing uygulaması yaptırabilir, güvenle taktırabilirsiniz.

Piercing Öğrenme

Piercing uygulamasının sağlık ve güvenlik koşullarını, hijyen kurallarını, malzeme seçimini, cilt ve kıkırdak yapısını, yara ve iltihap tedavisini öğrenmek için güvenilir ve profesyonel bir kurumdan eğitim almak gerekir. Tattoobull Academy kurslarına katılarak bu eğitimleri alabilirsiniz.

tr_TRTürkçe