Hello piercing!

What is piercing?

piercing cildin altındaki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ve takı ya da iğne takılması yöntemiyle gerçekleştirilen bir vücut süsleme sanatıdır. Türkçe’de hızma, halka, küpe gibi isimleri olsa da dünya çapında İngilizce kökenli piercing kelimesi genel kabul görmüş durumdadır. Kişinin kendini ifade etme yöntemlerinin en eskilerinden biri olan beden süslemesinin bir türüdür.

Piercing History

İnsan tarih boyunca bedenini süslemek için çeşitli yöntemler kullanmış. İnsanlar ilkel dönemlerde güç gösterisi, av bereketi için şans muskası, rakibi korkutma ya da karşı cinse kendini beğendirme maksatlı farklı gayelerle kendi bedenlerini süslemiş. Kimi zaman acı verici ve korkutucu uygulamalar kullanmış kimi zaman basit ve hoş görünümlü. Takılar, dövmeler, aksesuarlar binlerce yıl boyunca değişip dönüşerek günümüze kadar geldi. İnsanlığın takı macerasında oldukça eski ve köklü bir yer edinen piercing de bunlardan birisi.

Yerleşik yaşam öncesi dönemlerden günümüze kadar dünyanın pek çok farklı bölgesinde insan toplulukları piercing kullanmışlardır. Bugün piercing olarak kullandığımız ürünlerin hepsi aslında benzer bir takı ailesinin üyesi. Küpeler, hızmalar, göğüs ya da dudak halkaları… Farklı dönemlerde farklı amaçlarla bedenlerine bu takıları işleyen insanlar kimi zaman cezalandırılmak, kimi zaman onurlandırılmak kimi zaman da etkileyici olmak için bunları uygulamışlar. 

Piercinglerin modern yaşamda yeniden popüler olması 70’lerin sonu ve 80’lerin başında ABD sokak kültürü ile bağlantılıdır. Batı toplumlarında “normal” ve “olağan” sayılan kulak memesine takılan küpelerin dışında vücudun farklı yerlerine de takılar takmaya başlayan kişiler toplumun muhafazakâr kesimlerinden de tepkiler almış. ABD’de protest kültürel dalgaların etkisi ile tüm dünyaya yayılmaya başlayan piercing kullanımı günden güne artmış durumdadır. Kullanımı arttıkça ilk çıktığı zamanlardaki marjinal etkisini gittikçe yitirmiş artık küpe gibi “normal” bulunmaya başlanmıştır.

Piercing materials

Decorating one's body, which is one of the most special things of one's own, even though he can express himself as he wishes, is all about individual freedoms. Today, piercing applications, which have ceased to be an “underground” jewelry application, are applied by professionals in sanitary environments with special materials and devices.

The materials used in the production of piercings are obtained from different special alloy metals such as titanium, implant steel, platinum. Piercing is an application of concern among the public, as it can cause serious wound and inflammation problems when appropriate materials are not used and not done by professionals. The reason for this is that applications made in bad conditions with hearsay information in the first popular days left bad damage. These negative experiences have spread from ear to ear, creating an urban legend. Today, there are professional tattoo and piercing parlors. Piercing applications can be done safely by experienced people who have received the necessary training and information here.

Alternative gift and jewelry option

Increasing popularity among young people, piercings are also a good alternative to traditional gifts and jewelry. Piercings with various designs will be a wonderful gift choice instead of necklaces and earrings, which are the first jewelry that comes to mind.

Piercing types and models

You can find thousands of models of piercings that vary according to their use. You can choose figured piercing models or movable dangle piercing models, or you can buy classic ring piercings. Piercings decorated with different stones can be another option. In recent years, metallic and brightly colored piercings are also very fashionable. 

Piercing application sites

As long as the piercings are made by professionals who are professionals in this field, you can have them put on almost any part of your body. Ear and tragus piercings are the most common. Eyebrow piercings and belly piercings can make you look cool and stylish. 

Loose or classical models are also used for navel piercing. Various types of navel piercing models with and without stones, gold, titanium, silver look are especially popular in summer.

There are quite different color options for eyebrow piercings, which are preferred by both men and women. Piercing models, which you can combine in harmony with your daily clothes, can make you look completely different.

Piercing Prices

Piercing prices It varies depending on the materials and properties preferred in the production of the products. Fees differ depending on the type of gold, titanium or medical steel. The material of the ornament stones used in your piercing model also affects the prices. We recommend that you consider the material to be used in the prices where there is a wide selection of crystal, zircon or plastic alloy stones. However, we strongly do not recommend you to buy non-standard, non-certified products that are not compatible with piercings and may cause health problems such as allergies and inflammation. Remember, nothing can cover the cost of your health.

You can buy stylish piercing models in industry standards from Tattoobull Studio. You can have piercings applied by Tattobull's experienced staff in sanitary salon conditions and have them fitted safely.

Piercing Öğrenme

Piercing uygulamasının sağlık ve güvenlik koşullarını, hijyen kurallarını, malzeme seçimini, cilt ve kıkırdak yapısını, yara ve iltihap tedavisini öğrenmek için güvenilir ve profesyonel bir kurumdan eğitim almak gerekir. Tattoobull Academy kurslarına katılarak bu eğitimleri alabilirsiniz.

en_USEnglish