Bir şehir efsanesi: Eyeliner ve iğne ile dövme yapımı 

kalıcı makyaj

Özellikle internette eyeliner ve iğne ile dövme yapımı hakkında kafa karıştırıcı birçok bilgi dolaşmakta. Bu bilgi kirliliği eyeliner ve iğne ile dövme yapılabildiği gibi bir yanlış kanıdan kaynaklanıyor. Öncelikle kalıcı makyajın ve dövmenin birbirinden farklı şeyler olduğunu belirtelim. Temel olarak dövme cildimizin dış derisinin altına uygulanırken kalıcı makyaj epidermis denen dış deriye yapılmaktadır. Genetik ya da vücut hasarları kaynaklı beden bozulmaları yaşayan kişiler için uygulandığı için diğer adı da medikal makyajdır.

Eyeliner ile kalıcı dövme

Adı kalıcı eyeliner olsa da gerçek bir dövme gibi ömür boyu kalıcılığa sahip bir uygulama değildir. Kalıcı makyaj uygulamaları uygulama yapılan kişinin cilt tipine göre 1-4 yıl arası değişen bir kullanım ömrüne sahiptir. Kalıcı makyaj için kullanılan özel makineler ve iğneler bulunmaktadır. Eyeliner ile kalıcı dövme yapmak da sağlıklı bir yöntem değildir. Dövme boyalarında kullanılan pigmentler eyelinerda bulunmaz.

Dövme ve kalıcı makyaj arasındaki farklar

Dövme uygulaması ile kalıcı makyaj arasında başka farklar da vardır. Dövme uygulamasında hücrelerimizin savunma sisteminin bir parçası olarak deri altında dermis denen bölgede bulunan hücreler dövme boyalarında bulunan pigmentleri sarar ve dövmenin dağılarak kalıcı olmasını sağlar. Dövme iğnesi derimizi deldiği zaman bedenimiz uyarılır ve hücrelerimiz savunmaya geçer. İğnenin oluşturduğu yaralı bölgeye dolduran onarıcı hücreler pigmentleri söküp atamayınca sarıp etkisiz hale getirirler. Bu etkisiz kalış pigment renginin hep orada kalmasını sağlar. Eyeliner ve iğne ile kalıcı makyaj uygulamasında ise bu olaylar yaşanmaz. Boyaların içerikleri bile farklıdır. Ayrıca kalıcı makyaj için kullanılan iğneler incedir ve dermise kadar inmeden ancak dış derinin hemen altına nüfuz edebilir. Bu sebeple deri altına nüfuz eden boyalar vücut tarafından emilip zamanla dışarı atılırlar. Bu da zamanla kalıcı makyaj uygulamasının solup yok olmasına neden olur.

Evde Kalıcı Dövme Yapımı mümkün mü?

Eyeliner ve iğne ile dövme yapımı hakkındaki bilgi kirliliği özellikle dövme uygulamasının ya da kalıcı makyajın evde yapılabilir olduğu konusunda bir yanılgı oluşturuyor. Ancak ev koşullarında yapılmak istenen dövme ya da kalıcı makyaj uygulamalarının yol açacağı estetik facialar dışında yaratacağı ciddi sağlık riskleri daha önemlidir.

Dövme ve kalıcı makyaj uygulaması için öncelikle profesyonel stüdyolara başvurmalısınız. Ülkemizde kimi yasal boşluklardan kaynaklı adeta merdiven altı “merkezler” ve “evde kalıcı makyaj” uygulayan kimi kişiler türemiş durumda. Bu alanlara dönük yetkin profesyoneller ile çalışmayan tüm merkezlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tarz yerlerin yol açacağı estetik faciaların telafisi oldukça zor ve zahmetlidir. Yanlış bir dövme uygulamasını sildirmek ya da üzerini kaplamak daha maliyetli ve acı verici olacaktır. Ve bunlardan da kötüsü ciddi sağlık riskleri barındırmaları. Uygun olmayan ortam, malzeme ve cihazlar ile geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaşanması işten bile değildir.

Yanlış dövme ve kalıcı makyaj uygulamalarını silmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Yaygın olarak lazerle sildirme tercih edilmektedir. Dövme silme konusunda yeni teknolojiler üzerinde çalışan bilim insanları olduğu biliniyor. Ancak güvenli ve başarılı bir çözüm tam olarak bulunmuş değil. Yanlış uygulanmış veya istenmeyen dövmeler için sildirmek dışındaki çözümde başka bir dövme ile o dövmeyi kapatmak. Eski dövmeden daha büyük ve koyu renklerde uygulanarak eski dövmelerinizi estetik biçimde kamufle edebilirsiniz.

Doğru dövme ve kalıcı makyaj nasıl öğrenilir

Dövme yapmayı öğrenmenin de kalıcı makyaj yapmayı öğrenmenin de en doğru yolu gerçek bir eğitim almaktır. Emin olun ömrünü bu işe adamış dövme sanatçılarının hiçbiri iki tane internet videosu izleyerek bu işlere başlamadı. Kalıcı makyaj eğitimi alınabilecek resmi ve özel farklı kurumlar bulunabilmekte. Dövme sanatını öğrenmek için ise Tattoobull Academy’nin özel olarak geliştirdiği eğitim programları tam sana göre. Gerçek dövme sanatçıları tarafından ciddi bir birikim üzerine dizayn edilmiş olan bu dövme kursu sayesinde yeni bir meslek sahibi olmanın önünde hiçbir engel yok.

Şehir efsaneleri ve kulaktan dolma bilgilerle oluşturulmuş videolar ile zaman kaybetme. “Dövme kursu için başvur

tr_TRTürkçe